Difference between revisions of "Enchantments"
| Line 58: | Line 58: | ||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Vampire''' | | align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Vampire''' | ||
|- | |- | ||
| − | | of Alacrity|| | + | |
| + | | of Alacrity|| 20% Alacrity||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X | ||
|- | |- | ||
| − | | of the Butcher||+6 Minimum Damage||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of the Butcher||+6 Minimum Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Slaughter||+6 Maximum Damage||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of Slaughter||+6 Maximum Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Asp||+15 Poison Resistance|| | + | | of the Asp||+15 Poison Resistance|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Bloodlords||+15 Bleeding Resistance|| | + | | of the Bloodlords||+15 Bleeding Resistance|| ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| || || || || || || ||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Divine Shadow||+15 Holy Resistance|| | + | | of Divine Shadow||+15 Holy Resistance|| || || || || ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Khalykryst||+15 Fire Resistance|| | + | | of Khalykryst||+15 Fire Resistance|| ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || || || || || ||align="center;"|X|| || |
|- | |- | ||
| − | | of Saedron||+15 Magic Resistance|| | + | | of Saedron||+15 Magic Resistance|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| || || |
|- | |- | ||
| − | | of Serenity||+15 Mental Resistance|| | + | | of Serenity||+15 Mental Resistance|| || || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| || || |
|- | |- | ||
| − | | of Torvald||+15 Lightning Resistance|| | + | | of Torvald||+15 Lightning Resistance|| || || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| || |
|- | |- | ||
| − | | of Warmth||+15 Cold Resistance|| | + | | of Warmth||+15 Cold Resistance|| || || || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Unblessedness||+15 Unholy Resistance|| | + | | of Unblessedness||+15 Unholy Resistance|| || || || || || || || || || || ||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Celerity||+10 Dexterity|| | + | | of Celerity||+10 Dexterity|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| |
|- | |- | ||
| − | | of the Giants||+10 Strength|| | + | | of the Giants||+10 Strength|| || || || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| |
|- | |- | ||
| − | | of Bloodletting||Bleeding Proc|| | + | | of Bloodletting||Bleeding Proc|| ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| || || || || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Venom ||Poison Proc|| | + | | of Venom ||Poison Proc|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Fey ||Magic Proc|| | + | | of the Fey ||Magic Proc|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || || || ||align="center;"|X|| || || |
|- | |- | ||
| − | | of Fire||Fire Proc|| | + | | of Fire||Fire Proc|| ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || || || || || ||align="center;"|X|| || |
|- | |- | ||
| − | | of Frykka||Cold Proc|| | + | | of Frykka||Cold Proc|| || || || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Mentalist||Mental Proc|| | + | | of the Mentalist||Mental Proc|| || || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| || || |
|- | |- | ||
| − | | of Subduing ||Stamina Proc|| | + | | of Subduing ||Stamina Proc|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Thunderbolts ||Lightning Proc|| | + | | of Thunderbolts ||Lightning Proc|| || || ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X|| ||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| || |
|- | |- | ||
| − | | of Truth||Holy Proc|||| | + | | of Truth||Holy Proc|||| |||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Oblivion ||Unholy Proc|| | + | | of Oblivion ||Unholy Proc|| || || || || || || || || || || ||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Vampyre||Drain Proc|| | + | | of the Vampyre||Drain Proc|| ||align="center;"|X|| || ||align="center;"|X|| || || || || ||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Revision as of 16:01, 21 March 2014
Weapons
Melee
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Adamant | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Baron's | +150 ATR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Conquerer's | +150 ATR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Legendary | +150 ATR, -15% Alac | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Savage | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Warlord's | +150 ATR, 9 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| of Alacrity | 20% Alacrity | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Butcher | +6 Minimum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Slaughter | +6 Maximum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Asp | +15 Poison Resistance | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Bloodlords | +15 Bleeding Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Divine Shadow | +15 Holy Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Khalykryst | +15 Fire Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Saedron | +15 Magic Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Serenity | +15 Mental Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Torvald | +15 Lightning Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Warmth | +15 Cold Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Unblessedness | +15 Unholy Resistance | X | |||||||||||
| of Celerity | +10 Dexterity | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Giants | +10 Strength | X | X | X | X | X | |||||||
| of Bloodletting | Bleeding Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Venom | Poison Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Fey | Magic Proc | X | X | X | |||||||||
| of Fire | Fire Proc | X | X | X | |||||||||
| of Frykka | Cold Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Mentalist | Mental Proc | X | X | X | |||||||||
| of Subduing | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Thunderbolts | Lightning Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Truth | Holy Proc | ||||||||||||
| of Oblivion | Unholy Proc | X | |||||||||||
| of the Vampyre | Drain Proc | X | X | X | X |
Ranged
Prefixes
Suffixes
Staff
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Avatar's | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Archmage's | +15 Sorc/Warding | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Emerald | +10 Dexterity, 30% SR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Haliodor | +10 Strength, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ivory | +10 Spirit, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Jade | +10 Constitution, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Lapis | +10 Intelligence, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Primal | +100 Mana | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Runed | +100 Mana, 25% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ethereal | +30 Magic | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Greatwyrm | +30 Fire | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Hallowed | +30 Unholy | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Heimnir | +30 Lightning | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Iceborn | +30 Cold | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Intractable | +30 Mental | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Manticore's | +30 Poison | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |