Difference between revisions of "Enchantments"
m |
m |
||
| Line 282: | Line 282: | ||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Vampire''' | | align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Vampire''' | ||
|- | |- | ||
| − | | of Alacrity||-20% Alacrity||||||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of Alacrity||-20% Alacrity||||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Butcher||+6 Minimum Damage||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of the Butcher||+6 Minimum Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Slaughter||+6 Maximum Damage||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of Slaughter||+6 Maximum Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Celerity||+10 Dexterity||||||X|| | + | | of Celerity||+10 Dexterity||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X|| |
|- | |- | ||
| − | | of Fate||+10 Spirit||||X|||||||||||||||||||| | + | | of Fate||+10 Spirit||||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Genius||+10 Intelligence||X||X||||||X||X||X||X||X||X||X||X | + | | of Genius||+10 Intelligence||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Giants||+10 Strength||||||||||X||X|| | + | | of the Giants||+10 Strength||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| |
|- | |- | ||
| − | | of Shaper||+10 Constitution||||||||||X||X||||||X||||X||X | + | | of Shaper||+10 Constitution||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Arcanum||+50 Mana||X||X||||||X||||X|| | + | | of the Arcanum||+50 Mana||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|| |
|- | |- | ||
| − | | of the Asp||+15 Poison Resistance||||X||||||X||||X||X||||||X||X | + | | of the Asp||+15 Poison Resistance||||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Bloodlords||+15 Bleeding Resistance||||X||X||X||||||||||||||||X | + | | of the Bloodlords||+15 Bleeding Resistance||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||||||||||||||||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Divine Shadow||+15 Holy Resistance||||||||||||X||X||X||X||||||X | + | | of Divine Shadow||+15 Holy Resistance||||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Khalykryst||+15 Fire Resistance||||X||X||||||||||||||X|||| | + | | of Khalykryst||+15 Fire Resistance||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||||||||||align="center;"|X|||| |
|- | |- | ||
| − | | of Saedron||+15 Magic Resistance||||||X||X||||||X||||X|||||| | + | | of Saedron||+15 Magic Resistance||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X|||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Serenity||+15 Mental Resistance||||||||X||||X||||||X|||||| | + | | of Serenity||+15 Mental Resistance||||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||||||align="center;"|X|||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Torvald||+15 Lightning Resistance||||||||X||||X||||X||X||X|||| | + | | of Torvald||+15 Lightning Resistance||||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|||| |
|- | |- | ||
| − | | of Warmth||+15 Cold Resistance||||||||||X||X||||||X||||X||X | + | | of Warmth||+15 Cold Resistance||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Unblessedness||+15 Unholy Resistance|||||| | + | | of Unblessedness||+15 Unholy Resistance||||||||||||||||||||||||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Bloodletting||Bleeding Proc||||X||X||X||||||||||||X||||X | + | | of Bloodletting||Bleeding Proc||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||||||||||||align="center;"|X||||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Venom ||Poison Proc||||X||||||X||||X||X||||||X||X | + | | of Venom ||Poison Proc||||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Fey ||Magic Proc||||||X||X||||||||||X|||||| | + | | of the Fey ||Magic Proc||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||||||align="center;"|X|||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Fire||Fire Proc||||X||X||||||||||||||X|||| | + | | of Fire||Fire Proc||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||||||||||align="center;"|X|||| |
|- | |- | ||
| − | | of Frykka||Cold Proc||||||||||X||X||||||X||||X||X | + | | of Frykka||Cold Proc||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Mentalist||Mental Proc||||||||X||||X||||||X|||||| | + | | of the Mentalist||Mental Proc||||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||||||align="center;"|X|||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Subduing ||Stamina Proc||||X||||||X||X||||||X||||X||X | + | | of Subduing ||Stamina Proc||||align="center;"|X||||||align="center;"|X||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of Thunderbolts ||Lightning Proc||||||||X||||X||||X||X||X|||| | + | | of Thunderbolts ||Lightning Proc||||||||align="center;"|X||||align="center;"|X||||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X|||| |
|- | |- | ||
| − | | of Truth||Holy Proc||X|||||||||||||||||||||| | + | | of Truth||Holy Proc||align="center;"|X|||||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Oblivion ||Unholy Proc||||||||||||||||||||||||X | + | | of Oblivion ||Unholy Proc||||||||||||||||||||||||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| − | | of the Vampyre||Drain Proc||||X||||||X||||||||||||X||X | + | | of the Vampyre||Drain Proc||||align="center;"|X||||||align="center;"|X||||||||||||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| of Abjuration||+10 Abjuration|||||||||||||||||||||||| | | of Abjuration||+10 Abjuration|||||||||||||||||||||||| | ||
|- | |- | ||
| − | | of Bardsong||+10 Bardsong||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Bardsong||+10 Bardsong||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| of Beastcraft||+10 Beastcraft|||||||||||||||||||||||| | | of Beastcraft||+10 Beastcraft|||||||||||||||||||||||| | ||
| Line 348: | Line 348: | ||
| of Bloodcraft||+10 Bloodcraft|||||||||||||||||||||||| | | of Bloodcraft||+10 Bloodcraft|||||||||||||||||||||||| | ||
|- | |- | ||
| − | | of Channeling||+10 Channeling||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Channeling||+10 Channeling||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| of Corruption||+10 Corruption|||||||||||||||||||||||| | | of Corruption||+10 Corruption|||||||||||||||||||||||| | ||
| Line 360: | Line 360: | ||
| of Necromancy||+10 Necromancy|||||||||||||||||||||||| | | of Necromancy||+10 Necromancy|||||||||||||||||||||||| | ||
|- | |- | ||
| − | | of Shadowmastery||+10 Shadowmastery||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Shadowmastery||+10 Shadowmastery||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Stormcalling||+10 Stormcalling||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Stormcalling||+10 Stormcalling||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| of Thaumaturgy||+10 Thaumaturgy|||||||||||||||||||||||| | | of Thaumaturgy||+10 Thaumaturgy|||||||||||||||||||||||| | ||
| Line 370: | Line 370: | ||
| of Theurgy||+10 Theurgy|||||||||||||||||||||||| | | of Theurgy||+10 Theurgy|||||||||||||||||||||||| | ||
|- | |- | ||
| − | | of Warlockry||+10 Warlockry||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Warlockry||+10 Warlockry||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|- | |- | ||
| − | | of Wizardry||+10 Wizardry||X||X|||||||||||||||||||| | + | | of Wizardry||+10 Wizardry||align="center;"|X||align="center;"|X|||||||||||||||||||| |
|} | |} | ||
Revision as of 16:54, 21 March 2014
Weapons
Melee
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Adamant | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Baron's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Conquerer's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Legendary | +150 Attack Rating, -15% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Savage | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Warlord's | +150 Attack Rating, +9 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| of Alacrity | -20% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Butcher | +6 Minimum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Slaughter | +6 Maximum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Asp | +15 Poison Resistance | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Bloodlords | +15 Bleeding Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Divine Shadow | +15 Holy Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Khalykryst | +15 Fire Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Saedron | +15 Magic Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Serenity | +15 Mental Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Torvald | +15 Lightning Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Warmth | +15 Cold Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Unblessedness | +15 Unholy Resistance | X | |||||||||||
| of Celerity | +10 Dexterity | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Giants | +10 Strength | X | X | X | X | X | |||||||
| of Bloodletting | Bleeding Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Venom | Poison Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Fey | Magic Proc | X | X | X | |||||||||
| of Fire | Fire Proc | X | X | X | |||||||||
| of Frykka | Cold Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Mentalist | Mental Proc | X | X | X | |||||||||
| of Subduing | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Thunderbolts | Lightning Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Truth | Holy Proc | ||||||||||||
| of Oblivion | Unholy Proc | X | |||||||||||
| of the Vampyre | Health Drain Proc | X | X | X | X |
Ranged
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Avatar's | +150 Attack Rating, +90% Durability | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Conqueror's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Legendary | +150 Attack Rating, -15% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Lethal | +150 Attack Rating, +15% Armor Piercing | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Yglandor | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| of Alacrity | -20% Alacrity | ||||||||||||
| of the Butcher | +6 Minimum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Slaughter | +6 Maximum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Bullseye | +15% Armor Piercing | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Celerity | +10 Dexterity | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Giants | +10 Strength | X | X | X | X | X | |||||||
| of Marksmanship | X | X | |||||||||||
| of Bloodletting | Bleeding Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Fang | Poison Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Fey | Magic Proc | X | X | X | |||||||||
| of Fire | Fire Proc | X | X | X | |||||||||
| of Frykka | Cold Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Mentalist | Mental Proc | X | X | X | |||||||||
| of Subduing | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Thunderbolts | Lightning Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Truth | Holy Proc | ||||||||||||
| of Oblivion | Unholy Proc | X | |||||||||||
| of the Vampyre | Health Drain Proc | X | X | X |
Staff
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Avatar's | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Archmage's | +15 Sorcery, +15 Warding | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Emerald | +10 Dexterity, 30% SR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Haliodor | +10 Strength, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ivory | +10 Spirit, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Jade | +10 Constitution, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Lapis | +10 Intelligence, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Primal | +100 Mana | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Runed | +100 Mana, 25% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ethereal | +30 Magic Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Greatwyrm | +30 Fire Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Hallowed | +30 Unholy Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Heimnir | +30 Lightning Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Iceborn | +30 Cold Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Intractable | +30 Mental Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Manticore's | +30 Poison Resistance | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| of Alacrity | -20% Alacrity | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | ||
| of the Butcher | +6 Minimum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Slaughter | +6 Maximum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Celerity | +10 Dexterity | X | X | X | X | X | |||||||
| of Fate | +10 Spirit | X | |||||||||||
| of Genius | +10 Intelligence | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | ||
| of the Giants | +10 Strength | X | X | X | X | X | |||||||
| of Shaper | +10 Constitution | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Arcanum | +50 Mana | X | X | X | X | X | X | X | |||||
| of the Asp | +15 Poison Resistance | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Bloodlords | +15 Bleeding Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Divine Shadow | +15 Holy Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Khalykryst | +15 Fire Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Saedron | +15 Magic Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Serenity | +15 Mental Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Torvald | +15 Lightning Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Warmth | +15 Cold Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Unblessedness | +15 Unholy Resistance | X | |||||||||||
| of Bloodletting | Bleeding Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Venom | Poison Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Fey | Magic Proc | X | X | X | |||||||||
| of Fire | Fire Proc | X | X | X | |||||||||
| of Frykka | Cold Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Mentalist | Mental Proc | X | X | X | |||||||||
| of Subduing | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Thunderbolts | Lightning Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Truth | Holy Proc | X | |||||||||||
| of Oblivion | Unholy Proc | X | |||||||||||
| of the Vampyre | Drain Proc | X | X | X | X | ||||||||
| of Abjuration | +10 Abjuration | ||||||||||||
| of Bardsong | +10 Bardsong | X | X | ||||||||||
| of Beastcraft | +10 Beastcraft | ||||||||||||
| of Bloodcraft | +10 Bloodcraft | ||||||||||||
| of Channeling | +10 Channeling | X | X | ||||||||||
| of Corruption | +10 Corruption | ||||||||||||
| of Exorcism | +10 Exorcism | ||||||||||||
| of Liturgy | +10 Liturgy | ||||||||||||
| of Nature Lore | +10 Nature Lore | ||||||||||||
| of Necromancy | +10 Necromancy | ||||||||||||
| of Shadowmastery | +10 Shadowmastery | X | X | ||||||||||
| of Stormcalling | +10 Stormcalling | X | X | ||||||||||
| of Thaumaturgy | +10 Thaumaturgy | ||||||||||||
| of the Gaana | +10 Way of the Gaana | ||||||||||||
| of Theurgy | +10 Theurgy | ||||||||||||
| of Warlockry | +10 Warlockry | X | X | ||||||||||
| of Wizardry | +10 Wizardry | X | X |