Difference between revisions of "Enchantments"
m |
|||
| Line 171: | Line 171: | ||
| Avatar's||+8 Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X | | Avatar's||+8 Damage||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X | ||
|- | |- | ||
| − | | Archmage's||+15 | + | | Archmage's||+15 Sorcery, +15 Warding||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X |
|- | |- | ||
| Emerald||+10 Dexterity, 30% SR||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X | | Emerald||+10 Dexterity, 30% SR||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X||align="center;"|X | ||
Revision as of 16:14, 21 March 2014
Weapons
Melee
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Adamant | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Baron's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Conquerer's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Legendary | +150 Attack Rating, -15% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Savage | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Warlord's | +150 Attack Rating, +9 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| of Alacrity | -20% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Butcher | +6 Minimum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of Slaughter | +6 Maximum Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| of the Asp | +15 Poison Resistance | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Bloodlords | +15 Bleeding Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Divine Shadow | +15 Holy Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Khalykryst | +15 Fire Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Saedron | +15 Magic Resistance | X | X | X | X | ||||||||
| of Serenity | +15 Mental Resistance | X | X | X | |||||||||
| of Torvald | +15 Lightning Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Warmth | +15 Cold Resistance | X | X | X | X | X | |||||||
| of Unblessedness | +15 Unholy Resistance | X | |||||||||||
| of Celerity | +10 Dexterity | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Giants | +10 Strength | X | X | X | X | X | |||||||
| of Bloodletting | Bleeding Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Venom | Poison Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of the Fey | Magic Proc | X | X | X | |||||||||
| of Fire | Fire Proc | X | X | X | |||||||||
| of Frykka | Cold Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of the Mentalist | Mental Proc | X | X | X | |||||||||
| of Subduing | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | ||||||
| of Thunderbolts | Lightning Proc | X | X | X | X | X | |||||||
| of Truth | Holy Proc | ||||||||||||
| of Oblivion | Unholy Proc | X | |||||||||||
| of the Vampyre | Drain Proc | X | X | X | X |
Ranged
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Avatar's | +150 Attack Rating, +90% Durability | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Conqueror's | +150 Attack Rating | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Legendary | +150 Attack Rating, -15% Weapon Speed | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Lethal | +150 Attack Rating, +15% Armor Piercing | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Yglandor | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
Suffixes
Staff
Prefixes
| Name | Definition | Human | Irekei | Elf | Gwend | Shade | Dwarf | Lizard | Amazon | Invorii | Centaur | Nephilim | Vampire |
| Avatar's | +8 Damage | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Archmage's | +15 Sorcery, +15 Warding | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Emerald | +10 Dexterity, 30% SR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Haliodor | +10 Strength, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ivory | +10 Spirit, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Jade | +10 Constitution, 30% HR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Lapis | +10 Intelligence, 30% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Primal | +100 Mana | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Runed | +100 Mana, 25% MR | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Ethereal | +30 Magic | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Greatwyrm | +30 Fire | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Hallowed | +30 Unholy | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Heimnir | +30 Lightning | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Iceborn | +30 Cold | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Intractable | +30 Mental | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Manticore's | +30 Poison | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Crackling | Lightning Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Fiery | Fire Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Icy | Cold Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |
| Massive | Stamina Proc | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X | X |